Recenze inscenace Máj, jak ji napsal dramaturg Divadla pod Palmovkou a zároveň autor scénáře pan Ladislav Stýblo

 

Včerejší premiéra Máje v hornopočernickém přírodním divadle byla opravdu strhujícím zážitkem i pro tak "otrlého" divadelníka, jakým jsem (asi) já. Viděl jsem polotovar představení už na zkoušce asi před třemi týdny a už tehdy bylo jasné, že to bude dobré divadlo. To, co ale herci a režisérka Bára Jelínková (a samozřejmě i všichni ostatní zúčastnění) dokázali včera večer, to mi vážně bralo dech a přivedlo do stavu vytržení, jaký jsem v divadle už dlouho nezažil. Fantastické herecké výkony úplně bez stínu nějaké nepřesnosti, falešného patosu nebo nepravděpodobnosti (a to je u Máchova Máje opravdu hodně těžké dosáhnout!!!). Humor, kus českých dějin, vášnivá láska a krvavé drama v jednom. Skvělá režie, která pracovala s prostorem, herci, světly a textem do neuvěřitelných detailů a nepřestávala překvapovat nápady a přesností. Výpravné kostýmy a neskutečně děsivé popravčí kolo vztyčené na "golgotě" na vrcholu skály... Vilém, který když chytne Jarmilu do náruče a nebo se vzpouzí Bohu a zákonu, tak to nenechá nikoho chladným a hravě svou autenticitou a charismatem i hereckou technikou strčí do kapsy mnohé hrdiny pravidelných jevišť. Cenzor J. N. V. Zimmermann, který je geniální, dokonalou a tragikomicky vtipnou hereckou studií úředníka a "starovlastence", který jakoby procházel napříč staletími bez toho, aby se ho ta staletí nějak podstatně dotkla. K. H. Mácha, kterému skutečně věříte, že mohl napsat takovouhle báseň a že do ní vepsal sám sebe a nejste ani na chvilku na pochybách, že Mácha byl vlastně pankáčem své doby... Máchův Máj má teď díky počernickým divadelníkům i po dvou stoletích pořádnej dráp a dokáže přimět mladé i starší obecenstvo, aby ho navzdory současné květnové zimě sledovalo a poslouchalo se zatajeným dechem a v němém úžasu a v závěru tleskalo, křičelo a pískalo nadšením... Byl to včera opravdu krásný zážitek, krásné divadlo, krásný máj. Díky moc všem - a kdo můžete, určitě, ale určitě, si tohle představení nenechte ujít!

 

Ohlasy z Facebooku

 

Máchův Máj ....co se vám vybaví? Povinná četba, těžké verše nebo možná nic. Já jsem dnes v letním divadle viděla tak úžasně uchopený a zpracovaný Máj , že ještě teď nemůžu dýchat. Byl to opravdu dech beroucí zážitek. Emoce se vystridaly úplně všechny včetně smichu od srdce. Přemýšlela jsem cestou domů, jestli jsem vůbec někdy viděla nějaké působivější a krásnější divadlo.. Neviděla. Snad ani od profíků. Mám ráda všechna představení, které soubor Zeptejte se kocoura doposud zahrál. Ale dnešek byla opět laťka mnohem výš. Hluboce se klaním souboru a všem spolupachatelům a těším se na zítřejší, sobotní i nedělní představení . A kdo máte volný večer, neváhejte....budete chtít jít zase.

 

Máj je pecka! Naprostá. Zážitek, který absolutně nečekáte! Je těsně po premiéře a vlastně se už nemůžeme dočkat zítřejší reprízy. Jestli je to jen trochu možné, tak si tohle představení nenechte ujít.

 

Všichni předvedli strhující výkony. Herci zvládli jak fyzicky náročné aranžmá, tak komplikované texty. Představení je propracované do všech detailů a technicky prostě dokonalé

 

Máj se neskutečně povedl. Je to představení, které bere dech a baví zároveň. Máj je představení, které potřebujeme vidět znovu. Jsme prostě nadšení.

 

Skvělé představení! Téma Máchova Máje jsem takto poutavě zpracované ještě neviděl. Kvalitní projev herců a scénické ztvárnění ještě podtrhly celou hru natolik, že zážitek z ní dozníval v divácích ještě dlouho po jejím konci.

 

Viděla jsem všechny večerní představení a stále nemám dost. To představení opravdu zanechává v divákovi hluboký dojem, už abyste hráli znovu.

 

DĚKUJEME! :)

 

Zpět